Επίσημες δοκιμές για νέους οδηγούς στο Bahrain International Circuit

16

Σε εξέλιξη βρίσκονται στο Bahrain International Circuit σήμερα οι επίσημες δοκιμές για νέους οδηγούς στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής WEC όπου 12 συνολικά αυτοκίνητα κυκλοφόρησαν σε όλη την αρχική πρωινή περίοδο λειτουργίας διάρκειας δύο ωρών.

Δύο από τις τρεις νεοσύλλεκτους οδηγούς είχαν επιλεγεί από τον Promoter  να οδηγήσουν  αυτοκίνητα  προδιαγραφών LMP1. Πρόκειται για τον πρωταθλητή στην σειρά αγώνων GP2 τον Mitch Evans που δοκίμασε την Porsche 919 Hybrid, το αυτοκίνητο που κατέκτησε τον παγκόσμιο τίτλο στο πρωτάθλημα κατασκευαστών και τον πρωτοπόρο στην LMP2 στο WEC Sam Bird που δοκίμασε το υβριδικό Toyota TS040.

Ο Νεοζηλανδός Mitch Evans στους γύρους προσαρμογής του στο αυτοκίνητο πέτυχε καλύτερο χρόνο 1: 42.946 προς το τέλος της πρωινής διαδικασίας. Τρίτος «Πρωτάρης» στις επίσημες δοκιμές και ο Richie Stanaway, που πήρε για λίγους γύρους  στα χέρια του το Audi R18 e-tron quattro στα τελευταία στάδια της πρωινής διαδικασίας. Για μερικούς γύρους πήρε στα χέρια του ένα υβριδικό LMP1ο πρώην οδηγός της F1 και αστέρας των Indycar  Montoya Juan Pablo που θα έχει περισσότερο χρόνο στο αυτοκίνητο σήμερα το απόγευμα.

Ο νεαρός Βρετανός οδηγός Matthew Rao ήταν ταχύτερος στην LMP2 στο No.36 Signatech Alpine  με καλύτερο χρόνο 1: 53.899, ενώ o Ολλανδός Nick Catsburg οδήγησε το αυτοκίνητο  της κατηγορίας LMGTE που κέρδισε το πρωτάθλημα μια GTE 911 RS της Porsche Team Manthey γράφωντας χρόνο 2: 00,349.

Η Aston Martin Racing έδωσε την δυνατότητα σε έξι οδηγούς που έχουν επιλεγεί από την Evolution Academy να οδηγήσουν την Aston Martin Vantage V8.

Τα ελεύθερα δικιμαστηκά συνεχίζονται με την απογευματινή διαδικασία διάρκειας τριών ωρών που ήταν προγραμματισμένη να ξεκινήσει στις 13.00 (τοπική ώρα).

Φωτογραφία: Ο Mitch Evans (αριστερά) μιλάει με τον FIA WEC 2015 Παγκόσμιο Πρωταθλητή οδηγών Mark Webber μετά την πρώτη του κούρσα στην Porsche 919 Hybrid στο Bahrain International Circuit.