Νέα νίκη για Ken Block και βλέπει τίτλο για το Πρωτάθλημα Ράλι Αμερικής

11

Ανεβάζει ρυθμούς το Πρωτάθλημα Ράλι Αμερικής καθώς ένα γύρο πριν το τέλος του η μάχη τίτλου μεταξύ του Ken Block και του David Higgins παραμένει ανοιχτή. Το περασμένο Σαββατοκύριακο (24-25 Αυγούστου)  διεξήχθη ο 6ος γύρος του πρωταθλήματος τον Ojibwe Forests Rally (15 ε.δ.) στις λίμνες του Ντιτρόιτ. Τον αγώνα κέρδισαν οι Ken Block – Alex Gelsomino με Ford Fiesta και ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο εν λόγω πρωτάθλημα. Ο Block παρά το γεγονός ότι εκκινούσε πρώτος δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με το «καθάρισμα» στις ε.δ. και με την σκόνη. Οι υπόλοιποι οδηγοί όμως παρακαλούσαν να βρέξει ώστε να μειωθεί το πρόβλημα που τους δημιουργούσε η σκόνη από τα προπορευόμενα αυτοκίνητα. Τελικά o Βlock κέρδισε τον αγώνα με διαφορά 5’33’’2 από τον David Higgins της Subaru Rally Team USA.

Ο Block έχει ανεβάσει ρυθμό μετά το μισά του πρωταθλήματος αφού στην αρχή είχε αντιμετωπίσει σωρεία μηχανικών προβλημάτων αλλά κερδίζοντας τρεις συνεχόμενους αγώνες (Susquehannock Trail Performance Rally, New England Forest Rally, Οjibwe Forest Rally) ξαναμπήκε στο κυνήγι του τίτλου.  Η ομάδα της Subaru Rally Team USA είναι αυτή που προηγείται στη βαθμολογία οδηγών και ο τελευταίος γύρος του πρωταθλήματος το Lake Superior Performance Rally θα κρίνει τον φετινό πρωταθλητή. «Ήμουν άτυχος στην αρχή του πρωταθλήματος και χρειάζονται τέσσερις νίκες στη σειρά για να κερδίσω τον τίτλο. Έχω πετύχει τις τρεις από τις τέσσερις. Ανυπομονώ για τον τελευταίο αγώνα για μια καλή μάχη με την ομάδα της Subaru Rally Team USA», είπε ο Ken Βlock.

O David Higgins είχε την ευκαιρία να αρπάξει τον τίτλο στον αγώνα αυτό αλλά η σκόνη του δημιούργησε προβλήματα και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη. Μάλιστα κατά τη διάρκεια της δεύτερης ημέρας, ο Ηiggins είχε πρόβλημα με το σύστημα διεύθυνσης του Subaru Impreza και παράλληλα τραυματίστηκε το χέρι του κάτι που του απαγόρευσε να μπορεί να οδηγεί σωστά. Παρόλα αυτά μπόρεσε να τερματίσει στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης αλλά και της κορυφαίας κατηγορίας του αμερικανικού πρωταθλήματος ράλι, την Open Class. Tην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών κέρδισε ένα αυτοκίνητο της κατηγορίας των δικίνητων και συγκεκριμένα ένα Ford Fiesta R2 με τους Αυστραλούς Brendan Reeves – Rhianon Smyth οι οποίοι έκαναν ένα καθαρό αγώνα και εκτός από τη μία θέση του βάθρου των νικητών κέρδισαν και την κατηγορία των δικίνητων και μάλιστα ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους.

Το βάθρο στην κατηγορία των δικίνητων αυτοκινήτων συμπλήρωσαν οι Chris Greenhouse – Peter Watt με το Dodge Neon SRT4 αλλά και οι Αndrew Comrie – Picard – Jeremy Wimpey με Scion xD. Μάλιστα οι Greenhouse – Comrie-Picard άλλαξαν πολλές φορές θέσεις κατά την διάρκεια του διημέρου. Ο Comrie-Picard είναι αυτός που προηγείται στη βαθμολογία των δικίνητων και χρειάζεται τη νίκη στον τελευταίο αγώνα για να κατακτήσει τον τίτλο. Στην Super Production, ο τοπικός Nick Roberts με Subaru Imreza WRX Sti πήρε τη νίκη ενώ ήταν και πέμπτος γενικής. Να σημειώσουμε ότι κέρδισε για πρώτη φορά στην εν λόγω κατηγορία και μάλιστα είναι υποψήφιος για το βραβείο Rally America Rookie of the Year. Στην Super Production αγωνίστηκε για πρώτη φορά και ένας οδηγός από τα δικίνητα και συγκεκριμένα ο Dillon Van Way με ένα Subaru Impreza WRX που τερμάτισε 19.7’’ πίσω από τον Roberts. To τρίτο και τελευταίο σκαλί συμπλήρωσε ο νεότερος οδηγός του πρωταθλήματος ράλι της Αμερικής, Mason Moyle και παράλληλα διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της SP.

Tέλος για την κατηγορία B-Spec νικητές αναδείχθηκαν οι James Robinson – James Guitar κάνοντας το έξι στα έξι τη φετινή χρονιά με ένα Honda Fit. Για το πρωτάθλημα κατασκευαστών η νίκη του Block βοήθησε την Ford να πλησιάσει περισσότερο την Subaru που προηγείται στη βαθμολογία με 112 βαθμούς έναντι 94 της blue oval εταιρίας. Ο τελευταίος αγώνας λοιπόν για το πρωτάθλημα ράλι της Αμερικής θα διεξαχθεί το διάστημα 18-19 Οκτωβρίου στο Houghton του Michigan.