Νικητής ο Sebastien Buemi στο Punta del Este ePrix

8

Tη δεύτερη νίκη της στη σεζόν 2015-16 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula E γιόρτασε η Renault e.dams στον 3ο γύρο (Σάββατο 19 Δεκεμβρίου), όπου ο Sebastien Buemi κέρδισε το Punta del Este ePrix, βάζοντας τον ίδιο και την ομάδα πίσω στην πρώτη θέση στην κατάταξη των πρωταθλημάτων οδηγών και ομάδων.

Η ημέρα του Ελβετού οδηγού δεν ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο στην πίστα της ηλιόλουστης Ουρουγουάης καθώς είχε μια συντριβή στο FP2 που προκάλεσε σημαντικές ζημιές στη # 9 Renault ZE15. Η τύχη όμως δεν του γύρισε τελείως την πλάτη, παρά τον ταχύτερο χρόνο κατά τη διάρκεια των δοκιμών  της ομάδας, ένα λάθος στο γύρο για την  Super Polo (κατάταξη) τον είδε να γράφει τον 5ον ταχύτερο χρόνο.

formula_e_preview.vadapt.620.high.44Για  το δεύτερο οδηγό της Renault e.dams το Nico Prost, οι κατατακτήριες ήταν παρομοίως απογοητευτικές. Ο Γάλλος ξεκίνησε τον αγώνα των 33 γύρων παράλληλα με τον Sebastien στην έκτη θέση.

Κρατώντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα  τη θέσης του στη κατάταξη έκανε μια κίνηση και προσπέρασε το Luca di Grassi για την τέταρτη θέση. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Sebastien κινήθηκε πολύ γρήγορα και άνοιγε τη διαφορά κερδίζοντας συνεχώς θέσης και με την επιδεξιότητα του στο δρόμο με το πέσιμο της καρό σημαίας  πήρε τη δεύτερη νίκη της σεζόν 2015/16, επαναλαμβάνοντας την επιτυχία του από τη προηγούμενη χρονιά.

Δυστυχώς μια κακή αρχή για τον Nico Prost έχασε μία θέση αμέσως στην εκκίνηση και πήγε 7ος. Ωστόσο, μια ισχυρή απόδοση από τον Γάλλο σήμαινε ότι ήταν σε θέση να εργαστεί για καλύτερο αποτέλεσμα και ανέβηκε μέχρι τη 5η θέση, εξασφαλίζοντας 10 πόντους για την  εκστρατεία του πρωταθλήματος.

# 8 Nico Prost:. «Είμαι λίγο απογοητευμένος με το αποτέλεσμα, γιατί ένιωθα σαν να είχα καλύτερο ρυθμό από ό, τι εδώ στους δύο πρώτους αγώνες μου την περασμένη χρονιά. Μου φάνηκε να έτρεχα με την ίδια  γωνία κάθε αγώνα και δεν αισθάνονται πολύ άνετα που θα μου άρεσε. Στα θετικά, έχουμε σημειώσει κάποιους σημαντικούς βαθμούς σήμερα για το πρωτάθλημα και θα πρέπει να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε στο Μπουένος Άιρες “.

sebastian-buemi-punta-2# 9 Sebastien Buemi: «Πρώτον, είμαι τόσο ευγνώμων για την ομάδα που εργάστηκαν τόσο σκληρά για να μου παραδώσουν το αυτοκίνητο έτοιμο να αγωνιστεί μετά την συντριβή μου στο FP2. Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά μια συνδυασμένη προσπάθεια από όλους. Δεν κερδίζετε γιατί ήταν καλό το αυτοκίνητο, ή απλά ο κινητήρα. Είναι μια ομαδική προσπάθεια, και ήταν μια μεγάλη ανταμοιβή για όλους μας μετά την απογοήτευση στη Μαλαισία.”

Ο Jean-Paul Driot, Ανώτερος Διευθυντής της ομάδας είπε: «Η σημερινή νίκη ήταν πολύ σημαντική για εμάς, μετά από τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε στο Putrajaya, τα οποία μπορούμε να δούμε τώρα ότι έχουν επιλυθεί. Ωστόσο, η δουλειά  δεν σταματά εκεί. Θα κρατήσει για την ανάπτυξη του αυτοκινήτου προκειμένου να συνεχίσει να κερδίζει αγώνες. Αλλά τουλάχιστον μπορούμε όλοι να πάμε στο διάλειμμα των Χριστουγέννων με ένα συμπαγές αποτέλεσμα.”

SebastienΟ Alain Prost, Ανώτερος Διευθυντής της ομάδας ανάφερε: “Είμαστε όλοι πολύ ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα εδώ στην Ουρουγουάη, ειδικά μετά την ημέρα που είχε η ομάδα και έκανε φανταστική δουλειά για να επισκευάσει  το αυτοκίνητο αγώνα μετά τη συντριβή του Sebastien κατά τη διάρκεια της πρακτικής. Το αποτέλεσμα αυτό σημαίνει ότι μπορούμε! Με το νέο έτος και με θετική αίσθηση περιμένουμε να είμαστε έτοιμοι να αγωνιστούμε στην Αργεντινή για τον 4ο γύρο στο Μπουένος Άιρες ePrix στις 6 Φεβρουάριου».

Μαύρη μέρα για την Venturi

Ο αγώνας της Ουραγουάης ήταν απαγοητευτικός για την Venturi Formula E Team. Κατά τη διάρκεια της κατατακτήριας διαδικασίας το μονοθέσιο του Jacques Villeneuve στην προσπάθεια του να γράφει καλό χρόνο για την σειρά εκκίνησης απογειώθηκε και κατέληξε με βίαιο τρόπο στις μπαριέρες.

Venturi FEΕρχόταν στην γρήγορη στροφή 17 με ταχύτητα καθυστέρησε να πατήσει τα φρένα κλείδωσαν οι εμπρός τροχοί και προσέκρουσε  στα κυκλιδώματα ο Καναδός πιλότος.

Το μονοθέσιο  καταστράφηκε ολοσχερώς και δημιουργήθηκε μια ρωγμή στο σασί και δεν ήταν δυνατή η επισκευή σε τόσο μεγάλη ζημιά και με ένα αυτοκίνητο, η ομάδα αποφάσισε να επικεντρωθεί στην ημέρα δοκιμών της Κυριακή για το πρώην πρωταθλητής της Formoula 1 (1997) και η συμμετοχή του στον αγώνα της Ουρουγουάης είχε ακυρωθεί.

Venturi FE-1Ο Stephane Sarrazin ο δεύτερος οδηγός της ομάδας είχε μια δύσκολη περίοδο στις κατατακτήριες διαδρομές καθώς η πίστα ήταν σκονισμένη και ολισθηρή και ξεκίνησε τον αγώνα από την 13η θέση. Εκανε σπουδαία δουλειά κατά την διάρκεια του αγώνα και ολοκλήρωσε την κούρσα στην 9η θέση. Στις δηλώσεις του μετά το τερματισμό ανάφερε: « Ηταν πραγματικά δύσκολος ο αγώνας μας δεν είχαμε την ταχύτητα κάναμε κάποια λάθη στο στήσιμο του αυτοκινήτου και με την στρατηγική μας που δεν λειτούργησε»

O Antonio Felix da Costa εξασφάλισε τo δεύτερo διαδοχικό τερματισμό για την ομάδα της Aguri , τερματίζοντας στην έκτη θέση, ενώ ο συμπαίκτης του Nathanaël Berthon ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 14η θέση. Για την ομάδα της Aguri αυτός ήταν ο τρίτος συνεχόμενος τερματισμός σε ισάριθμους αγώνες. Η ομάδα κινείται στην έκτη θέση στο  πρωτάθλημα, με τον Antonio Felix da Costa να είναι στην ένατη θέση στην κατάταξη των οδηγών .