Ράλι γύρος Ιρλανδίας SS2: Επικεφαλής ο Elfyn Evans

27

Φουριόζος ξεκίνησε ο Elfyn Evans στον Γύρο της Ιρλανδίας, και μετά και τη συμπλήρωση της ειδικής διαδρομής 2 στο δεύτερο γύρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλι της FIA είναι επικεφαλής.

Ο Βρετανός ηγέτης του πρωταθλήματος μετά τη νίκη του στην εναρκτήρια ειδική διαδρομή των 21.02 χιλιομέτρων την Cairncastle με χρόνο 10m10.4s στο τιμόνι του  Ford Fiesta R5 πήρε προβάδισμα.

Με τον ευμετάβλητο καιρό να είναι ένα μεγάλο θέμα συζήτηση σε αυτό τον αγώνα, ο Evans δήλωσε: «Είναι σχεδόν πλήρως ξηρό το οδόστρωμα, περιμέναμε πολύ περισσότερη υγρασία και υγρασία δεν είχε. Το αυτοκίνητο δεν έχει σταθερότητα καθώς είμαστε με set-up για υγρές συνθήκες.”

Ο περσινός νικητής στο Circuit of Ireland Craig Breen ήταν ο δεύτερος ταχύτερος στην εναρκτήρια ειδική  σε ένα Citroën DS3 R5, 6,4 δευτερόλεπτα πίσω από τον Evans. Ήταν όμως μπροστά από τον τοπικό άσσο Alastair Fisher και τον Πολωνό περσινό πρωταθλητή του ERC Kajetan Kajetanowicz, ο οποίος ήταν +11s πιο αργός από ό, τι ο Evans. Ο Jaromír Tarabus ήταν πέμπτος στην πρώτη ειδική του αγώνα.  Ο τρεις φορές βρετανός πρωταθλητής Keith Cronin είχε μια εφιαλτική αρχή στον αγώνα και ανάφερε πρόβλημα ότι σταμάτησε ο κινητήρα στην Citroën του μετά από μια έξοδο στην πρώτη στροφή.

kajetanowiczΤην 2η ειδική διαδρομή κέρδισε και πάλι ο Evans με το Πολωνό Kajetan Kajetanowicz να είναι δεύτερος ταχύτερος καθώς έκανε ορισμένες αλλαγές στις ρυθμίσεις του αυτοκινήτου του και βρέθηκε 2,3 πίσω από τον ηγέτη του αγώνα  στην προσπάθεια του να υπερασπίσει τον περσινό του τίτλο με τη LOTOS Rally Team Ford Fiesta R5. Ο Kaito σχολίασε: « Η αίσθηση μας ήταν καλύτερη. Κάναμε κάποια αλλαγή πριν από την έναρξη της ειδικής. Είναι η πρώτη μου φορά στη ειδική οπότε είμαι πραγματικά χαρούμενος. Το αυτοκίνητο λειτουργεί πολύ καλά.”

Ο Evans αν και ήταν ο πιο γρήγορος με το τέλος της διαδρομής παραπονέθηκε για πρόβλημα στην υποβοήθηση του συστήματος διεύθυνσης. Ο Craig Breen πέτυχε τρίτο χρόνο καθώς αντιμετώπισε ποσότητα λάσπης στη διαδρομή.

KaitoΣτη γενική κατάταξη επικεφαλής είναι ο Evans με το προβάδισμα  του να είναι τώρα 12.4s πάνω από τον Breen, ενώ ο Kajetanowicz έχε περάσει τον Alastair Fisher και είναι στη 3η θέση, μόλις 0.9s πίσω από τον Breen.

Τα προβλήματα δεν έχουν τέλος και συνεχίζουν να ταλαιπωρούν το  Γάλλο Consani.

IMG-20160408-WA0001-800x600Παραμείνετε συνδεδεμένοι με την Newsautosport.com για συνεχή ενημέρωση από τον αγώνα και περισσότερα νέα σε λίγο.