Κυριάρχησε ο Valterri Bottas στην πρεμιέρα της F1

20
Mercedes' Finnish driver Valtteri Bottas celebrates winning the Austrian Formula One Grand Prix race on July 5, 2020 in Spielberg, Austria. (Photo by Mark Thompson / POOL / AFP) (Photo by MARK THOMPSON/POOL/AFP via Getty Images)

Δραματικός και γεμάτος εκπλήξεις ήταν τελικά ο εναρκτήριος γύρος του πρωταθλήματος της Formula 1 στην Αυστρία. Εκπλήξεις από την Ferrari και McLaren που βρέθηκαν στο βάθρο

Ο Valterri Bottas ήταν στη μέρα του και ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα καθώς ξεκίνησε από την Pole Position, επιβίωσε από τις πολλές εγκαταλείψεις και παρέμεινε στην πρωτοπορία μέχρι το τέλος για να πάρει την πρώτη του φετινή νίκη.

Σε αντίθεση με τον ομόσταυλο του εξι φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Lewis Hamilton που δέχθηκε δυό φορές ποινή για παραβίαση κίτρινων σημαίων στις κατατακτήριες και ποινή 5 δευτερολέπτων στον αγώνα μετά από σύγκρουση με τον Alex Albon που τερμάτισε τελικά στην τέταρτη θέση.

Η έκπληξη όμως ήρθε από τον βρετανό Lando Norris που τερμάτισε στην 3η θέση γενικής με την McLaren. Ένα καταπληκτικό αποτέλεσμα.

Στην δεύτερη θέση γενικής βρέθηκε ο Charles Leclerc ένα φανταστικό αποτέλεσμα για τον Γάλλο πιλότο και πλέων διερωτούμαστε ποια ήταν η μεγαλύτερη έκπληξη στον σημερινό αγώνα.

Η παρουσία στο βάθρο για την McLaren ή την Ferrari; Τα είδαμε όλα στο σημερινό αγώνα και όπως εξελίχθηκε δεν μπορούμε να βγάλουμε και συμπεράσματα.

Απλά την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Hamilton, Sainz, Perez, Gasly, Ocon, Giovinazzi  και Vettel

Τερματισμός και για τον Nicholas Latifi με την Williams στην 11η θέση που να τονίσουμε χθές κατά τη διάρκεια των τρίτων ελεύθερων δοκιμαστικών είχε ατύχημα.

Όπως και να έχουν τα πράγματα τα είδαμε όλα στο σημερινό αγώνα είχαμε μάχες ανατροπές αποτελεσμάτων συνεχή εμφάνιση του αυτοκινήτου ασφαλείας στην πίστα, ποινές αναξιοπιστία μονοθεσίων και πολλά άλλα.

Από τις 10 ομάδες που λαμβάνουν μέρος στο πρωτάθλημα μεγαλύτερη άτυχη ήταν η Red Bull Racing Honda που μέσα στην έδρα της δεν μπόρεσε να τερματίσει κανένα από τα μονοθέσια της. Ο Max Verstappen αποχώρησε στον 11ο γύρο από αστοχία στα φρένα και ο Alexander Albon στον 67 γύρο από τους 71 που περιλάμβανε ο αγώνας μετά από τη σύγκρουση που είχε με τον Lewis Hamilton.

Η ομάδα της Haass Ferrari είχε και αυτή την ίδια τύχη αποχώρησαν στον 24ο γύρο ο Kevin Magnussen και στον 49ο ο Romain Grosjean .

Το ραντεβού συνεχίζεται για τον επόμενο αγώνα την ερχόμενη εβδομάδα και πάλι στην πίστα της Αυστρίας. Θυμίζουμε ότι ο αγώνα λόγο Covid-19 πραγματοποιήθηκε χωρίς θεατές και κάτω από τα αυστηρά υγειονομικά πρωτόκκολα που είχαν τεθεί ώστε να επανέλθει ο μηχανοκίνητος αθλητισμός στην ενεργό δράση.