MERC Rally Oman: O Nasser Al-Attiyah ισοφάρισε σε νίκες των Mohammed Ben Sulayem

29

O Nasser Saleh Al-Attiyah έχει ισοφαρίσει ένα από τα μακροβιότερα ρεκόρ στον κόσμο του μηχανοκίνητου αθλητισμού με την άνετη νίκη που πέτυχε στο 23ο Διεθνές Ράλι Ομάν το περασμένο Σάββατο.

Nasser-Al-Attiyah-Jordan-Rally-2015-2-750x400Αυτή ήταν η 60η νίκη του οδηγού από το Κατάρ στο FIA Πρωτάθλημα Ράλι της Μέσης Ανατολής και ισοφάρισε τον αριθμό των νικών που πέτυχε ο Mohammed Ben Sulayem από το Ντουμπάι μεταξύ του 1984 και του 2002.

Nasser-Saleh-Al-Attiyah-was-fastest-on-SS1-in-Oman.-750x400Ο Al – Attiyah, που συνεργάζεται με τον Γάλλο συνοδηγός του Matthieu Baumel στην οδήγηση ενός Ford Fiesta RRC, χαλάρωσε το ρυθμό του κατά τη διάρκεια των τελευταίων έξι χωμάτινων ειδικών διαδρομών για να πάρει τη νίκη  με διαφορά 48,5 δευτερολέπτων από το δεύτερο στην κατάταξη Abdulaziz Al Kuwari.

Αυτή ήταν μια ολοκληρωμένη πέμπτη νίκη στο Ομάν για φέτος, για τον Πρωταθλητή Μέσης Ανατολής για 11η φορά στην καριέρα του. Η φετινή χρονιά για τον οδηγό απο το Κατάρ χαρακτηρίζεται εξαιρετική καθώς έχει επίσης κερδίσει το Ράλι Ντακάρ, το πρωτάθλημα στο WRC 2 και το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIA στα Croos Country.

Press Conference“Έκανα μια μεγάλη διαφορά την πρώτη μέρα του αγώνα και αποφάσισα να χαλαρώσω το ρυθμό μου για να αποφύγουμε τη λήψη τυχόν κινδύνων”, δήλωσε ο Al-Attiyah αμέσως μετά το τερματισμό. «Την τελευταία μέρα οι ειδικές διαδρομές ήταν πολύ σκληρότερες και ένα τρύπημα ελαστικού θα μπορούσε να είναι πολύ δαπανηρή. Είναι φανταστικό να κερδίζει εδώ πέρα με τα γραπτά αποτελέσματα των εξετάσεων που δίνεις στις ειδικές διαδρομές. Η νίκη είναι σίγουρα ένα ορόσημο και το ό,τι με μια τέλεια εμφάνιση στο φινάλε της χρονιάς στο Ντουμπάι θα μπορέσω να κάνω ένα νέο ρεκόρ με 61 νίκες.”

mohammed-ben-sulayem-1Ο συμπατριώτης του από το Κατάρ Abdulaziz Al – Kuwari και ο Βρετανός συνοδηγός του Marshall Clarke πίεσαν αρκετά την τελευταία μέρα του αγώνα και κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά από τον Khalid Sheikh Al – Qassimi της Abu Dhabi Racing για να πάρουν τη δεύτερη συνολικά θέση στο βάθρο και να κάνουν το 1-2 για το Κατάρ. Το αποτέλεσμα αυτό καθιστά επίσης τον Al – Kuwari ως το φαβορί για να τελειώσει το πρωτάθλημα φέτος ως πρώτος επιλαχών.

The-Oman-International-Rally-starts-on-Thursday-afternoon.-Former-Omani-WRC-driver-Hamed-Al-Wahaibi-is-pictured-on-a-classic-Oman-stage-in-2011.-750x400“Ένας από τους στόχους μου στη φετινή σεζόν ήταν να τερματίσω στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος για χάρη των χορηγών και υποστηρικτών μου και είμαστε σε καλό δρόμο για την επίτευξη αυτού του στόχου», δήλωσε ο Al – Kuwari. «Ήταν μια καλή ημέρα για μένα με τέσσερις νίκες σε ειδικές διαδρομές και το δεύτερο μέρος του αγώνα ήταν φανταστικό.”

Al-Attiyah-Oman-Rally-2015-1024x708Ο Σαουδάραβας οδηγός Al-Qassimi παραπονέθηκε για θέματα αναστολής και δεν ήταν σε θέση να πιέση το Citroën DS3 RRC του στο όριο, αλλά τον βοήθησε αρκετά ο συνοδηγός του Chris Patterson στο να διασφαλίσουν τη θέση έστω και στο χαμηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο Khalid Al-Suwaidi με το συνοδηγό του Giovanni Bernacchini  που προετοιμάζονται για μια πλήρη εμπλοκή στην επόμενη χρονιά τόσο στο πρωτάθλημα ERC όσο και το MERC  τερμάτισαν στην τέταρτη θέση με το Ford Fiesta RRC τους.

Ο Salah Bin Eidan από το Κουβέιτ επιβεβαίωσε την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ομάδα Ν στο Ομάν με το Σλοβένο συνοδηγός του Vili Oslaj.  Με τη μη εμφάνιση της Edith Weiss και την πρόωρη αποχώρηση του Meshari Al-Thafiri, ήταν μια τυπική διαδικασία για τον οδηγό από το Κουβέιτ που είναι απόλυτα ικανοποιημένος που έφτασε στο τερματισμό στην πέμπτη θέση συνολικά, παρά του ότι είχε χάσει μερικά λεπτά στην προτελευταία ειδική.

Ο οδηγός από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα Mansoor Bel Helai ήταν ο επικεφαλής της Abu Dhabi Racing στην κατηγορία των αυτοκινήτων με κίνηση στους δυο τροχούς με τον team-mate του Saeed Bintowq να ακολουθεί. Οι οδηγοί της Citroen DS3 R3T έφτασαν στη ράμπα του τερματισμού στην έκτη και έβδομη  θέση συνολικά.

Τέλος οι Saif Al-Harthy και Salim Al-Abri ήταν το κορυφαίο δίδυμο από το Ομάν και τερμάτισαν στην όγδοη θέση παρά την απώλεια που είχαν πάνω από 24 λεπτά δύο ειδικές διαδρομές πριν από το τερματισμό.

Saif-Al-Harthy-was-the-leading-local-driver-after-SS1-in-Oman.-1024x682ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ