Νικητής ο Habaj Lukasz στις Αζόρες

Αποχώρησε ο Lukyanuk, ο Αλέξανδρος Τσουλόφτας και Αντώνης Χρυσοστόμου τα κατάφεραν τερμάτισαν στην δεύτερη θέση της κατηγορία ERC1 Junior

291
09 TSOULOFTAS Alexandros (cyp), CHRYSOSTOMOU Antonis (cyp), Toksport WRT, Skoda Fabia R5, action during the 2019 European Rally Championship ERC Azores rally, from March 21 to 23, at Ponta Delgada Portugal - Photo Jorge Cunha / DPPI

Δραματικό ήταν το φινάλε του εναρκτήριου αγώνα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλι στις Αζόρες που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο.

Ο περσινός πρωταθλητής Alexey Lukyanuk είχε διάτρηση ελαστικού στην προτελευταία ειδική και  έχασε την πρωτοπορία από τον Πολωνό Habaj Lukasz που εξασφάλισε μια ανέλπιστη νίκη. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο πολυπρωταθλητής Πορτογαλλίας Ricardo Moura.  Το ένα κακό διαδέχεται το άλλο και ο Ρώσσο οδηγό έχασε τα πάντα καθώς είχε ατύχημα και αποχώρησε από τον αγώνα.

Το χαμηλότερο σκαλί του βάθρου εξασφάλισε ο Βρετανός Chris Ingram  πουείναι και ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία ERC1  Junior με τον συμπατριώτη μας Αλέξανδρο Τσουλόφτα να εξασφαλίζει την δεύτερη θέση στην κατηγορία και την 7η γενικής κατάταξης

«Είμαι πολύ χαρούμενος για τον τερματισμό μου. Οδηγήσαμε σε πρωτόγνωρες συνθήκες για εμάς. Οι ειδικές ήταν πολύ ολισθηρές με αρκετό νερό. Ευχαριστώ όλους που βοήθησαν για να φτάσουμε στο τερματισμό»