Νικητής στην Ισπανία ο Sebastien Loeb

Ανοικτός παραμένει ο λογαριασμός για το στέμμα του Παγκόσμιου Πρωταθλητή για το 2018 στον τελευταίο αγώνα του φετινού θεσμού που θα διεξαχθεί σε τρεις εβδομάδες από σήμερα στην Αυστραλία ανάμεσα σε Ogier και Neuville.

66

«Ο γάτος και αν γέρασε τα νύχια που είχε έχει» λέει ο παροιμιακός μας λόγος και το απόδειξε με τον καλύτερο τρόπο ο «απόστρατος» του παγκοσμίου πρωταθλήματος Ράλι από το 2012 Sebastien Loeb που κέρδισε σήμερα το ράλι Ισπανίας.

O εννιά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής του WRC που αποσύρθηκε επίσημα το 2012, και από τότε έχει τρέξει σε μόλις 8 αγώνες στον θεσμό, με τους τρεις εξ’ αυτών την τρέχουσα σεζόν στο τελευταίο του αγώνα ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής, καθώς πρόσθεσε άλλη μια νίκη στο υπερπλούσιο βιογραφικό του, κατακτώντας για 9η φορά τον αγώνα μικτών συνθηκών της Ισπανίας.

Ο Sebastien Loeb οδηγώντας το Citroen C3 WRC πήρε στα 44 του χρόνια τη νίκη με μόλις 2,9 δευτερόλεπτα από τον Sebastien Ogier παρά την πολύ μεγάλη πίεση που του εξάσκησε με το Ford Fiesta WRC. OThierry Neuville στο τιμόνι του Hyundai i20 που βρισκόταν στην πρωτοπορία του πρωταθλήματος οδηγών περιορίστηκε στην 4η θέση και υποχώρησε 3 βαθμούς πίσω από τον Ogier για να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για το στέμμα του Παγκόσμιου Πρωταθλητή για το 2018 στον τελευταίο  αγώνα του φετινού θεσμού που θα διεξαχθεί σε τρεις εβδομάδες από σήμερα στην Αυστραλία.

Στην χαμηλότερη θέση του βάθρου  ανέβηκε τελικά ο Elfyn Evans, αν και είχε δώσει σκληρή μάχη με τον Thierry Neuville που τον είχε περάσει στην τελευταία ειδική, αλλά χτύπησε μια πέτρα στα τελευταία μέτρα του αγώνα με αποτέλεσμα να τερματίσει στην τέταρτη θέση και μόλις 0,5 δευτ. πίσω από τον Evans.

Αξίζει να τονίσουμε ότι η πρωτοπορία του αγώνα άλλαξε χέρια πέντε φορές και μέχρι χθες το μεσημέρι, πρώτος στη γενική κατάταξη ήταν ο Ott Tänak, όμως, ένα σκασμένο ελαστικό τον έριξε αρκετά πίσω. Παρόλα αυτά, τελικά τερμάτισε στην 6η θέση, ενώ κέρδισε και την Power Stage με το Toyota Yaris WRC. Δεύτερος στην Power Stage ήταν ο Ogier, με τον Loeb να κάνει τον τρίτο χρόνο, ενώ οι Evans και Dani Sordo πήραν τις δυο επόμενες θέσεις.

Γάτος ο Sebastien Loeb με μία κίνηση ματ στην επιλογή ελαστικών στην αρχή της σημερινής ημέρας, απέδειξε για μία ακόμα φορά την κλάση του και συνάμα πως τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι τυχαίο. Την ώρα που όλοι οι υπόλοιποι πρωταγωνιστές επέλεξαν να ξεκινήσουν το πρώτο από τα δύο σκέλη της σημερινής «ασφάλτινης» μέρας με τη μαλακή γόμα του Γάλλου κατασκευαστή, ο εννέα φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής ξύπνησε με έμπνευση παίρνοντας την απόφαση να τοποθετήσει τη σκληρή – κάτι που απεδείχθη σοφό. Έτσι, με το καλημέρα, σε μία άκρως απαιτητική ειδική διαδρομή μήκους 16+ χλμ. που είχε ήδη στεγνώσει μετά τη βραδινή βροχή, o Loeb κατάφερε στο πηδάλιο του Citroen C3 WRC να κλέψει 6 και πλέον δλ. από τα Hyundai i20 Coupe WRC και Ford Fiesta WRC των Sordo, Neuville και Ogier για να σκαρφαλώσει για πρώτη φορά στην πρωτοπορία του αγώνα 2,6 και 3,3 δευτερόλεπτα μπροστά από τους Jari-Matti Latvala και τον πέντε φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή, αντίστοιχα.

Διαχειρίστηκε το πλεονέκτημα αυτό και με την εμπειρία που διαθέτει εξασφάλισε θριαμβευτηκά τη νίκη. Την ίδια στιγμή, το δράμα χτύπησε ξανά το κατώφλι της Toyota, με τον Jari-Matti Latvala να κάνει (ένα ακόμα) λάθος και να ακουμπά στη μπαριέρα, κάτι που είχε ως συνέπεια έναν λαβωμένο αριστερό εμπρός τροχό και αρκετά χαμένα δευτερόλεπτα και δυστυχώς για τον Φινλανδό οδηγό της Toyota, την κάθοδό του από τη 2η στην 6η θέση της γενικής κατάταξης, εμπρός από τον Ott Tanak.. Στην Πέμπτη θέση τερμάτισε ο Dani Sordo. Ο Esappeka Lappi συμπλήρωσε έναν αγώνα στον οποίο είχε υψηλές προσδοκιές στην 8η μόλις θέση.

Με έναν μόλις αγώνα να υπολείπεται μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος για το 2018, ο Sebastien Ogier ηγείται πλέον της κούρσας με 204 βαθμούς, την ώρα που ο Βέλγος οδηγός της Hyundai έχει 201. Ο Tanak, με την τρίτη θέση και 181 βαθμούς, κρατά σε θεωρητικό επίπεδο τις ελπίδες του για τίτλο προσβλέποντας στην Αυστραλία μόνο σ’ ένα διπλό θαύμα. Σε αντίθεση, η ομάδα του Εσθονού μπορεί να ελπίζει βάσιμα για την κατάκτηση του στέμματος στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών, στο οποίο η Toyota προηγείται των Hyundai και Ford με 331 βαθμούς, έναντι 319 και 306, αντίστοιχα.