WRC 11ος γύρος Γαλλία: Το γιόρτασε o Πρωταθλητής!

17

Ο Sebastien Ogier πανηγύρισε όπως θα ήθελε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή, κερδίζοντας το ράλι Γαλλίας, έναν αγώνα που θα είναι χαραγμένος για πάντα στη μνήμη του.

Γιατί το λέμε αυτό απλούστατα ο Γάλλος οδηγός της Volkswagen είχε κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο από την Πέμπτη. Ξεκίνησε την διασκέδαση και τα πανηγύρια καθώς δεν είναι και λίγη υπόθεση ο πρώτος τίτλος στην καριέρα σου, το παράκανε και λίγο και όταν “ξεμέθυσε “και αποφάσισε να οδηγήσει τον πανηγύρισε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς ήταν και ο νικητής του αγώνα της πατρίδας του. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Dani Sordo, ενώ τρίτος ήταν ο Jari-Matti Latvala.

Latvala_jmlΟ Ogier επιτέθηκε από το ξεκίνημα της τελευταίας ημέρας του αγώνα, πέρασε μπροστά από την πρώτη εδική και εκμεταλλευόμενος την εγκατάλειψη του Sebastien Loeb δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει την πρωτοπορία και να φτάσει σε αυτήν τη μεγάλη νίκη. Μετά την ολοκλήρωση της τελευταίας ειδικής στη Hagenau, ο Ogier μαζί με το συνοδηγό του Julien Ingrassia ανέβηκαν στην οροφή του VW Polo R WRC και ψέκασαν με σαμπάνια το πλήθος των συμπατριωτών τους που είχε συγκεντρωθεί για να πανηγυρίσει μαζί τους.

Ύστερα από πολύ καλό αγώνα, σε σημαντικό μέρος του οποίου βρέθηκε στην πρωτοπορία, ο Dani Sordo κατέκτησε τη 2η θέση. Ο Ισπανός της Citroen βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα και στους ασφάλτινους αγώνες του δεύτερου μισού της σεζόν παίρνει εξαιρετικά αποτελέσματα. Μετά τη νίκη του στη Γερμανία, στη Γαλλία κατέκτησε τη 2η θέση, για να υπερασπιστεί την τιμή της Citroen στον εντός έδρα αγώνα της – δυστυχώς μόνο την τιμή γιατί οι οδηγοί που της έδιναν βαθμούς στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών σε αγώνα ήταν οι Loeb και Hirvonen.

Εδώ και αρκετό καιρό ο Jari-Matti Latvala έχει παρουσιάσει πολύ μεγάλη βελτίωση στους ασφάλτινους αγώνες και αυτό επιβεβαίωσε στη Γαλλία. Ο Φινλανδός έμεινε μέσα στη διεκδίκηση της νίκης σχεδόν μέχρι το τέλος και κάποιες λεπτομέρειες, όπως η έλλειψη αυτοπεποίθησης σε σημεία που υπήρχε λάσπη στο δρόμο, τον περιόρισαν στην 3η θέση του βάθρου – θέση που σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται αποτυχία.

Loeb_roofΜε τον χειρότερο τρόπο «αποχαιρέτησε» το WRC ο Sebastien Loeb! Η μέρα για τον Αλσατό 9 φορές πρωταθλητή που επέλεξε την πατρίδα του, τη Γαλλία, για τον τελευταίο του αγώνα ξεκίνησε άδοξα, καθώς λίγο μετά την έναρξη της πρώτης ειδικής της Κυριακής (15ης), είχε έξοδο σε μία δεξιά στροφή, με αποτέλεσμα το αμάξι του να… τουμπάρει και να προσγειωθεί με την οροφή στο έδαφος! Ευτυχώς ούτε ο ίδιος, ούτε ο συνοδηγός του, Daniel Elena, τραυματίστηκαν, αλλά σίγουρα το ατύχημα δεν τον αφήνει ευχαριστημένο, καθώς δεν ήταν αυτός ο τρόπος με τον οποίο θα ήθελε να αποχαιρετήσει το WRC. Η βροχή έχει κάνει δύσκολη τη ζωή των οδηγών, καθώς ο δρόμος γλιστράει πολύ, ενώ η λάσπη δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το έργο τους, δημιουργώντας επικίνδυνες συνθήκες, με ένα από τα… θύματα να είναι ήδη ο Loeb.

131005_postΈνας καταπληκτικός Thierry Neuville «έβαζε τα γυαλιά» στους πολύ πιο προβεβλημένους αντιπάλους του τις προηγούμενες ημέρες αλλά ένα και μοναδικό λάθος το Σάββατο ήταν αρκετό για να του στερήσει τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη στο WRC. Ο Βέλγος της Qatar WRT έκανε πράγματα και θαύματα με το Ford Fiesta και έδειξε στόφα οδηγού που μπορεί -και θα το κάνει- να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Από τη Γαλλία έφυγε με την 4η θέση στη γενική κατάταξη και μια γλυκόπικρη γεύση στο στόμα.

Ο Evgeny Novikov έκανε καλό και σταθερό αγώνα, χωρίς εξάρσεις αλλά και χωρίς λάθη, για να ανταμειφθεί γι’ αυτό με την 5η θέση και να είναι ο καλύτερος από τους οδηγούς της M-Sport Ford στο γαλλικό αγώνα. Ο Ρώσος τερμάτισε στην 5η θέση, μπροστά από τον Mikko Hirvonen. Το Ράλι Γαλλίας ήταν μια απογοήτευση για τον Φινλανδό της Citroen, που ήταν αρχή εκτός ρυθμού και κατάφερε να φτάσει μόλις μέχρι την 6η θέση. Ακολούθησαν οι Andreas Mikkelsen (VW) και Mads Ostberg (Ford), που αντιμετώπισαν διάφορα προβλήματα αλλά κατάφεραν να φτάσουν μέχρι τον τερματισμό σε ένα δύσκολο αγώνα.

Ο Robert Kubica με το Citroen DS3 RRC είχε κυριαρχική παρουσία στην κατηγορία WRC και την κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση, καθώς ήταν πάνω από 4 λεπτά ταχύτερος από τον 2ο, που ήταν ο Elfyn Evans (Ford Fiesta R5). Ο Kubica συνδύασε την νίκη στην κατηγορία του με την 9η θέση στη γενική κατάταξη. Τη 10άδα έκλεισε ο Romain Dumas το Ford Fiesta R5.

Ταχύτερος οδηγός ο πρωταθλητής της φετινής χρονιάς Sebastien Ogier που κέρδισε και τις περισσότερες ε.δ. 8 στο σύνολο. Ο Βέλγος Thierry Neuville κέρδισε 5 ε.δ., ο Sebastien Loeb 3, ο Dani Sordo 2 και ο Jari-Matti Latvala 1. Πέντε οδηγοί στο σύνολο τους εναλλάκτηκαν την πρωτοπορία σε αυτό το δραματικό και ανατρεπτικό αγώνα.

Στην πρωτοπορία βρέθηκε από τις ΕΔ1-3 ο ισπανός Dani Sordo. Ακολούθως στις ΕΔ4-5 βρισκόταν ο Sebastien Loeb. Εντυπωσιακός ο Thierry Neuville, οδηγούσε την κούρσα στο διάστημα ΕΔ6-10, ξαναβρέθηκε στην πρωτοπορία ΕΔ11-13 ο Dani Sordo, ενώ με το τέλος της 3ης μέρα στη κορυφή ήταν ο φινλανδός( ΕΔ14) Jari-Matti Latval. Η τελευταία μέρα Ε.Δ.15-20 ανήκε αποκλειστικά στο πρωταθλητή Sebastien Ogier

Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται το 4ήμερο 24 – 27 Οκτωβρίου με το Ράλι Ισπανίας. Βαθμολογία οδηγών: S. Ogier – 238, T. Neuville – 143, JM. Latvala – 125, D. Sordo – 117, M. Hirvonen – 111, M. Østberg – 81, S. Loeb – 68, E. Novikov – 57.

Bαθμολογία κατασκευαστών: Volkswagen Motorsport – 339, Citroën Total Abu Dhabi WRT – 259, Qatar WRT – 157, Qatar M-Sport WRT – 156, Abu Dhabi Citroën Total WRT – 59.