WRC 2016: Ζευγάρωσε τις νίκες του ο Sebastien Ogier

19

O Sebastien Ogier οδήγησε από την αρχή μέχρι το τέλος τον αγώνα για να εξασφαλίσει την 3η του νίκη στο Ράλι Σουηδίας και να εξασφαλίσει τη μέγιστη βαθμολογία του αρχίζοντας το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι του 2016 με δυo νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

7982_OGIER-white-winter-sweden-2016_889_896x504Ο τρείς συνεχόμενες χρονιές παγκόσμιος πρωταθλητής οδήγησε το Volkswagen Polo R με επιτυχία στο χιόνι και στο πάγο στον καθαρά μοναδικό χειμωνιάτικο αγώνα του πρωταθλήματος που είχε ως βάση την πόλη του Karlstad και πανηγυρικά ανέβηκε πρώτος στη ράμπα του τερματισμού επαναλαμβάνοντας τις επιτυχίες του 2013 και 2015.

Ο Ogier ήταν και ο νικητής της υπερειδικής διαδρομής της μοναδικής που έγινε την Κυριακή τελευταία μέρα του αγώνα και εξασφάλισε και τους τρείς έξτρα βαθμούς. Ο  Γάλλος οδηγός έχει τη μέγιστη βαθμολογία στου δυό αγώνες του πρωταθλήματος και ξεκίνησε με το δεξί την χρονιά και έδειξε απο νωρίς τις προθέσεις του ότι θέλει να υπερασπίσει τα σκήπτρα του στο θεσμό.

7992_HaydenPaddon-Sweden-2016_001_896x504Τα καιρικά φαινόμενα που επικρατούσαν με τις ψηλές θερμοκρασίες τη τελευταία εβδομάδα στη Σουηδία προκάλεσαν πονοκέφαλο στους διοργανωτές και τις ομάδες και μπορούσε να τιναχθεί ο αγώνας στον αέρα. Τα χιόνια και ο πάγος έλειωναν σε μεγάλο βαθμό και είχαμε αποσταθεροποίηση στις διαδρομές και το μοναδικό καθαρό χειμερινό ράλι της χρονιάς, που παραδωσιακά είναι φημισμένο για τους χινισμένους και κατεψυγμένους χωμάτινους δρόμους είχε μετατραπεί σε λάσπη με αρκετές παγίδες για τα πληρώματα.

Οι διοργανωτές άλλαξαν την διαδρομή μείωσαν την απόσταση και από 21 ειδικές διαδρομές πραγματοποιήθηκαν οι 13, από τις οποίες οι 9 είχαν άξονα την Σουηδία και τη Νορβηγία, αλλά με λιγοστό χιόνι μέχρι 10 εκατοστά και χαμηλές θερμοκρασίες -10˚C που ήταν αρκετή για να εξασφαλίσει ότι ο αγώνας ολοκληρώθηκε κανονικά.

Η κυριαρχία του Ogier είχε προσβληθεί κατά το δεύτερο σκέλος του Σαββάτου, όταν η χιονόπτωση το βράδυ της Παρασκευής έκανε το έργο του δύδκολο καθώς ξεκινούσε πρώτος το πέρασμα από τις ειδικές και είχε και την ευθύνη να ανοίγει δρόμο για τους υπόλοιπους που έβρισκαν καθαρότερη γραμμή. Το σχεδόν μισό λεπτό προβάδισμα του από τους αντιπάλους του μειώθηκε σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα από τον Hayden Paddon πριν αναλάβει και πάλι την κυριαρχία του.

471224_798x449
Τελικά πήρε τη νίκη με προβάδισμα 29.8sec από το Νεοζηλανδό οδηγό που τερμάτισε στην δεύτερη θέση ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Νορβηγός Mad Ostberg.

“Δύο νίκες από τα δύο πρώτα ράλι – δεν θα μπορούσε να ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα» είπε ο Αλσατός οδηγός για να συμπληρώσει: « ήταν λίγο πολύ τρελό αυτό που έκανα το Σάββατο και πήρα αρκετούς κινδύνους, όπως δεν είχα κάνει ποτέ στη ζωή μου». Ο Ogier επέζησε από μια σειρά μαζικών περιστατικών με την ταχύτητα και ολοκλήρωσε λέγοντας: “Οι συνθήκες ήταν τρομερές στην αρχή της εβδομάδας, αλλά οι διοργανωτές έκαναν μια εντυπωσιακή δουλειά έτσι ώστε να γίνει ένας καλός αγώνας.”

7993_AndreasMikkelsen-Sweden-2016_004_896x504Ο Paddon από τη Νέα Ζηλανδία έκανε ένα από τους καλύτερους του αγώνες στο ντεμπούτο του στο νέο i20 της Hyundai και έγινε ο πρώτος μη ευρωπαϊος οδηγός που τερματίζει στο βάθρο στην ιστορία του Ράλι Σουηδίας. Επέζησε μετά από ένα  κτύπημα του αυτοκινήτου του σε ένα κορμό ξύλου μετά τον τερματισμό της τελευταίας ειδικής διαδρομής που είχε ως αποτέλεσμα να καταστραφεί το ψυγείο του νερού και ο Paddon και ο συνοδηγό του John Kennard με σφήνα ξύλου προσπαθούσαν να κλείσουν την τρύπα που δημιουργήθηκε για να ανακόψουν την  διαρροή υγρού ώστε να οδηγήσουν με προσοχή τα 85 χιλιομέτρα διαδρομής για να φτάσουν μέχρι το τέλος στον τερματισμό.

Ο Mads Østberg σε ένα Ford Fiesta RS, 25.8sec πίσω από Paddon κατέλαβε την 3η θέση και ήταν 15.2sec μπροστά από το συμπατριώτη του Mikkelsen. Ο Andreas Mikkelsen ήταν για αρκετό διάστημα δεύτερος στον αγώνα, αλλά μια περιστροφή που είχε το Σάββατο και έχασε αρκετό χρόνο του έσβησε τις ελπίδες για μια θέση στο βάθρο.

7978_Sweden-Hyundai-Sordo-2016_6_896x504Οι Ott Tanak και Dani Sordo ολοκλήρωσαν την πρώτη εξάδα σε ένα Fiesta RS και Hyundai i20, αντίστοιχα. Ένα μπροστινό αριστερό τρύπημα ελαστικού κόστισε αρκετό χρόνο στον ισπανό για να ολοκληρώση την προσπάθεια του ακόμη πιο μπροστά. Ακολούθησαν οι Henning Solberg και Craig Breen, στην οδήγηση ενός Citroen DS 3, για πρώτη φορά. Νικητής στην WRC2 ο Elfyn Evans που τερμάτισε στην 9η θέση γενικής ενώ την κορυφαία δεκάδα συμπλήρωσε ο Teemu Suninen.

7979_Sweden-MSport-Evans-2016_6_896x504Στους άτυχους του αγώνα ο Jari-Matti Latvala που αντιμετώπισε προβλήματα με το ημιαξόνιο, ο Thierry Neuville με προβλήματα στη μετάδοση και ο Kris Meeke με τις αναρτήσεις του την πρώτη μέρα του αγώνα που έχασαν πολύτιμο χρόνο και τερμάτισαν τελικά αρκετά πίσω.

7967_jari-matti-roadside-sweden-2016_888_896x504Η συνέχεια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος θα είναι τον ερχόμενο μήνα με τον πρώτο χωμάτινο αγώνα της χρονιά με την πόλη León να φιλοξενεί το Rally Guanajuato στο Mexico  από τις 3-6 Μαρτίου.