WRX Franciacorta Italy 2015: Νικητής ο Bakkerud πρωταθλήτρια ομάδα η Peugeot-Hansen

39

Ο νορβηγός Andreas Bakkerud έγινε ο 6ος διαφορετικός νικητής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIA Rallycross 2015 που παρουσιάζεται από την Monster Energy μετά το θρίαμβο του στον αγώνα της Ιταλίας στο Franciacorta.

4990f589-4370-4a09-8584-0d306c4d48cf

Στην δεύτερη θέση με τη Volkswagen Team Σουηδίας ο Johan Kristoffersson ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο πρωτοπόρο στην βαθμολογία οδηγών Peter Solmperg. Ενα αγώνα πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος η Peugeot – Hansen στέφθηκε πρωταθλήτρια ομάδα 2015. Η Σουηδική ομάδα έχει ήδη ένα προβάδισμα 63 βαθμών έναντι της Ford Olsbergs MSE.

Ο αγώνας στην Ιταλία σηματοδότησε και τη λήξη του Euro RX  πρωταθλήματος 2015 εκεί όπου είχαμε άλλους τρεις πρωταθλητές τους οποίους αναλύουμε πιο κάτω.

Πρωταθλητής Euro RX ο Tommy Rustad…

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά ο Tommy Rustad στη Franciacorta και στέφθηκε Πρωταθλητής Euro RX με την Marklund Motorsport σε ένα Polo RX Supercar. «Παρακολουθούσα rallycross στην τηλεόραση από τότε που ήμουν περίπου δέκα χρονών και πάντα ονειρευόμουν να μου συμβεί αυτό – είναι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα», χαμογέλασε ο Νορβηγός.

840ec097-46df-418c-baaa-7a4a63388723Ο Γάλλος JB Dubourg τερμάτισε δεύτερος από τα Ευρωπαϊκα Supercars που ανταγωνίστηκαν στην Ιταλία, με τον Ole Christian Veiby τρίτο. Στην γενική κατάταξη του Euro RX ήταν με την Albatec Racing του ο Jerome Grosset- Janin ο οποίος τερμάτισε δεύτερος. Τρίτος o Ole Christian Veiby, ο Νορβηγος ισοβάθμισε με τον Joni – Pekka Rajala αλλά του απονεμήθηκε η τρίτη θέση στη κατάταξη καθώς είχε καλύτερα αποτελέσματα στο σύνολο της χρονιάς.

Στο Λετονό Janis Baumanis το Πρωτάθλημα στη Super 1600…

Το Πρωτάθλημα στη Super1600 2015 κατέκτησε ο Λετονός Janis Baumanis, που τερμάτισε 24 βαθμούς μπροστά από το Δανό Ulrik Linnemann. Ο Linnemann ήταν ο νικητής της S1600 στην Ιταλία και αυτή ήταν η τρίτη του νίκη στη σεζόν μετά τη Γαλλία και τη Γερμανία. Ο Dmitrii Bragin εντυπωσίασε στο ντεμπούτο του στα rallycross, ο Ρώσσος οδηγός είχε μια ισχυρή απόδοση για να ολοκληρωσεί τον αγώνα στην Ιταλία στην τρίτη θέση. Τρίτον στην Super1600 κατάταξη του πρωταθλήματος ο Christian Szabo, ο Ουγγρός οδηγός τερματίσε έξι βαθμούς πίσω από τον Linnemann.

d3d750e2-6583-4ec7-a9a7-8224ec559c03Νικητής ο Kevin Eriksson στην RX Lites Cup…

Ο αγώνας στην Ιταλία αποτελούσε και τον τελευταίο γύρο για το RX Lites Cup,  νικητής στέφθηκε ο Kevin Eriksson και στην κατάταξη του Κυπέλλου κατέλαβε την δεύτερη θέση. Πρωταθλητής RX Lites Cup ο Kevin Hansen που στέφθηκε πρωταθλητής από το προηγούμενο αγώνα με την διαφορά του να είναι μάλιστα μεγάλη. Ο17χρόνος Σουηδός πρωταθλητής πέραν από τον τίτλο εξασφαλίζει και μια συμμετοχή με ένα αυτοκίνητο Supercar στον τελικό γύρο στην Αργεντινή, και ήταν δεύτερος στην Ιταλία με τον Joachim Hvaal να συμπληρώνει την χαμηλότερη θέση στο βάθρο και να τελειώνει τη σεζόν τέταρτος συνολικά. Εν τω μεταξύ, ο Thomas Bryntesson είναι ο τρίτος στη γενική κατάταξη Lites. Ο Νορβηγός οδηγός έχει συγκεντρώσει ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα με τέσσερις νίκες σε όλο το 2015 στην άκρως ανταγωνιστική  αυτή κατηγορία.

ee817b4a-07ac-4764-9f15-fbb076fe22cbΔηλώσεις πρωταγωνιστών…

Ο νικητής του Ιταλικού γύρου RX Supercar, Andreas Bakkerud σχολίασε: «Είναι τόσο μεγάλη η ανακούφιση μου να κερδίσω – και αυτό σημαίνει τόσα πολλά για να πάρω μια νίκη μπροστά σε όλους τους οπαδούς μου που έχουν έρθει να με υποστηρίξουν αυτό το Σαββατοκύριακο.”  Στο Bakkerud, ο οποίος οδηγεί για τη Ford Olsbergs MSE, απονεμήθηκε επίσης το Monster Energy Award Super Charge για την ταχεία εκκίνηση του από τη γραμμή στο σημερινό τελικό. Και πρόσθεσε: «Την περασμένη εβδομάδα τερμάτισα πρώτος στα buggies RX150 στο Croft στο Βρετανικό Πρωτάθλημα RX και τώρα παίρνω μια νίκη στην Ιταλία, αυτό με βοήθησε να είμαι στο βάθρο. Η βροχή έχει κάνει τις συνθήκες του αγώνα πολύ σκληρές αλλά συνέχισα να πιέζω, και προσπάθησα να κρατήθω όσο το δυνατόν καθαρός. Είχαμε κάποια ατυχή αποτελέσματα κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, αλλά η ομάδα δεν τα παράτησε ποτέ – έχουν εργαστεί τόσο σκληρά. Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους οπαδούς μου που είναι εδώ αυτό το Σαββατοκύριακο και ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη Ford Olsbergs MSE. Χωρίς αυτούς δεν θα ήταν δυνατή αυτή η επιτυχία ”

9b17aaab-be2b-45d1-b14b-aaebc76e63c2Ο δεύτερος στον ιταλικό αγώνα Kristoffersson μίλησε για την επιθυμία του να πάρει μια νίκη στον τελικό γύρο στην Αργεντινή τον επόμενο μήνα. “Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη δεύτερη θέση, αλλά σίγουρα, θα ήθελα να είχα κερδίσει. Έχω ανεβεί στο βάθρο στους τρείς τελευταίους αγώνες, το αυτοκίνητο έχει εργαστεί φανταστικά οπότε ελπίζουμε να συνεχίσει έτσι και για τον τελικό γύρο τον επόμενο μήνα “, εξήγησε ο Σουηδός.

Εν τω μεταξύ, ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Solberg είναι ένα βήμα πιο κοντά στην εξασφάλιση και του δεύτερου τίτλου του στο Παγκοσμίο Πρωταθλήμα RX. Ο νορβηγός ήταν σε θέση να αξιοποιήσει την αποχώρηση του Timmy Hansen  στα ημιτελικά για να εξασφαλίσει βαθμούς για το πρωτάθλημα. Ηγείται τώρα του Hansen κατά 26 μονάδες και πηγαίνει στον τελικό γύρο όπου θα μοιράσει συνολικά 30 βαθμούς στου οδηγού στην Αργεντινή. Αντιλαμβάνεστε μόνο αν έρθουν τα πάνω κάτω μπορεί να χάσει τον τίτλο.

3106c578-c9cb-43b5-a3d1-4bf6e4ec7c5bΟ οδηγός της EKS,  Anton Marklund τερμάτισε τέταρτος στην Ιταλία, ο Σουηδός εξασφαλίσε το καλύτερο αποτέλεσμα του για το 2015 με το Audi S1 EKS RX quattro. Στη πρώτη πεντάδα ήταν ένα εντυπωσιακό αυτοκίνητο από τον Manfred Stohl ο οποίος έκανε μια εξαιρετική επιστροφή. Αυτή η εμφάνιση σηματοδότησε για πρώτη φορά τόσο τον Stohl όσο και την WRX Team Austria να έχει σε ένα τελικό RX αυτοκίνητο. Ο Ρώσσος Timur  Timerzyanov ήταν έκτος συνολικά, ο οδηγός της Ford Olsbergs MSE τέθηκε νοκ άουτ από διεκδίκηση θέσης στο βάθρο αφού έχασε πολύτιμο χρόνο από πίσω – αριστερή παρακέντηση ελαστικού που είχε.

Παρακολούθησε τον αγώνα και ο Jean Todt, Πρόεδρος της FIA…

Ένας από τους πιο ενθουσιώδεις θεατές στο Franciacorta, ήταν ο πρόεδρος της FIA Jean Todt, ο οποίος έφτασε για να δείτε τον προτελευταίο γύρο του WRX. Ο Jean Todt είχε την ευκαιρία να συναντηθεί με μια σειρά από ομάδες και τους οδηγούς, το προσωπικό και τους εκπροσώπους της FIA και της IMG, προκειμένου να συζητήσουν την ανάπτυξη του Πρωταθλήματος, για το μέλλον. Επίσης, απένειμε το τρόπαιο στο νικητή Bakkerud στο βάθρο.

4e1365c3-1391-4b3f-8521-bacb74386b43Ο Jean Todt, Πρόεδρος της FIA, σχολίασε: «Είναι μεγάλη χαρά για μένα που παρακολούθησα το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Rallycross της FIA στο Franciacorta. Πρόκειται για μια σειρά αγώνων που έχω υποστηρίξει για κάποιο χρονικό διάστημα και το οποίο ήμουν πολύ περίεργος να το δω να γίνει ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα της FIA. Δεν υπάρχει βεβαίως καμία έλλειψη ενθουσιασμού- οι οπαδοί έρχονται να δούν πολλούς αγώνες σε γρήγορη διαδοχή, ενώ ο ανταγωνισμός είναι πολύ ισχυρός και ποικιλόμορφος. Ανυπομονώ να δω αυτό το πρωτάθλημα να συνεχίζει την ανάπτυξή του υπό την καθοδήγηση του προαγωγού IMG η οποία κάνει πολύ καλή δουλειά και προσφέρει ένα φανταστικό πακέτο για τους ανταγωνιστές και τους θεατές».

Paul Bellamy: Η δράση ήταν ασταμάτητη στο Franciacorta…”.

Ο WRX Διευθύνων Σύμβουλος για την IMG, ο Paul Bellamy, κατέληξε στο συμπέρασμα: «Η δράση ήταν ασταμάτητη στο Franciacorta αυτό το Σαββατοκύριακο. Συγχαρητήρια στον Andrea Bakkerud σχετικά με τη κατάκτηση της πρώτης του νίκης στη σεζόν, έκανε εξαιρετική δουλειά και του αξίζει καλά το ασημικό. Έχουμε δει επίσης τέσσερεις νέους πρωταθλητές αυτό το Σαββατοκύριακο. Την Ομάδα Peugeot – Hansen στο Πρωτάθλημα Ομάδων, των Rustad στο Euro RX, τον Baumanis στη Super1600 και τον Hansen στο RX Lites. Συγχαρητήρια σε καθένα από αυτούς για την καλή δουλειά τους. Έχουμε, επίσης, τη χαρά της επίσκεψης του Πρόεδρου της FIA Jean Todt στην Ιταλία. Ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία για να του δείξουμε πόσο πολύ το WRX έχει αυξηθεί από τότε που απέκτησε την πρώτη κατάσταση WRX της FIA. Ο Jean Todt εντυπωσιάστηκε από τα ποσα ταλέντα έχουμε στο Rallycross και για άλλη μια φορά αυτό αποδεικνύεται από το racecraft που έχουμε δει έξω στην πίστα αυτό το Σαββατοκύριακο.”

41529a14-736c-4254-a6e1-ad108833a776Ο τελικός γύρος του Παγκόσμιου Πρωτάθληματος Rallycross 2015 της FIA θα διεξαχθεί σε μια νέα ολότελα θέση στο Ροζάριο στην Αργεντινή τον επόμενο μήνα 27 έως 29 Νοεμβρίου.