Κέρδισε και το Καναδικό GP ο Lewis Hamilton

Την δεύτερη συνεχόμενη του νίκη αυτή τη φορά στο Καναδικό GP πέτυχε ο οδηγός της Mercedes, Lewis Hamilton. Με την Ferrari δεύτερος τερμάτισε ο Sebastian Vettel, ενώ την τρίτη θέση κέρδισε ο Valtteri Bottas με Williams.

during the Canadian Formula One Grand Prix at Circuit Gilles Villeneuve on June 12, 2016 in Montreal, Canada.

Οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν καλές, μιας και μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα, οι πρώτες ψιχάλες έκαναν την εμφάνιση τους στην πίστα Gilles Villeneuve. Η πίστα όμως δεν ήταν βρεγμένη, αλλά δεν ήταν μόνο η βροχή που προβλημάτιζε τους οδηγούς, αλλά και οι χαμηλές θερμοκρασίες που υπήρχαν, με τους 12 βαθμούς Κελσίου στον αέρα και τους 23 στο οδόστρωμα να επαληθεύουν την κατάσταση.

13428495_10154076310381413_8893920632813437777_n-696x464Όσον αφορά την στρατηγική των ελαστικών πριν την εκκίνηση δεν υπήρχαν έκπληξη. Είκοσι οδηγοί ξεκίνησαν τον αγώνα με την υπέρ – μαλακή γόμα, οι Perez και Magnussen με την μαλακή και οι Button, Haryanto με την πολύ μαλακή

Με το που άναψαν τα πράσινα φώτα και δόθηκε η εκκίνηση οι οδηγοί κινήθηκαν προς την πρώτη κλειστή δεξιά στροφή οι Lewis Hamilton και Nico Rosberg έφυγαν μεν καλά, όμως καλύτερη εκκίνηση έκανε ο Sebastian Vettel ο οποίος πέρασε και τους δύο σαν να ήταν σταματημένα. Από την άλλη, τα δύο μονοθέσια της Mercedes, στην στροφή #1, ακούμπησαν με τον Nico Rosberg να βγαίνει εκτός πίστας και με την επιστροφή του σε αυτή να είναι πλέον στην δέκατη θέση. Φτάνοντας στον πέμπτο γύρο, η κατάταξη είχε διαμορφωθεί με την σειρά Vettel, Hamilton, Verstappen, Ricciardo, Raikkonen, Bottas, Massa, Hulkenberg, Rosberg και Alonso. Η διαφορά μεταξύ του πρώτου Vettel και του δεύτερου Hamilton ήταν κάτω του δευτερολέπτου με τον Βρετανό να έχει όπλο του το DRS ώστε να μπορέσει να προσπεράσει τον Vettel.

13412896_1387185727975097_2869512837864397548_n-1-696x463

Ο χορός των pit stop άνοιξε στον 11ο γύρο με την Sauber να είναι το πρώτο μονοθέσιο το οποίο μπήκε στα pit. Στον ίδιο γύρο είχαμε και την εγκατάλειψη του Jenson Button από κινητήρα (έβγαλε φωτιές). Εξαιτίας αυτού, οι αγωνοδίκες επέβαλαν το εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας, με αποτέλεσμα οι οδηγοί να μπουν στα pit. O Vettel εκμεταλλευόμενος το εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας, πέρασε στα pit βάζοντας την πολύ μαλακή γόμα με τον Kimi Raikkonen να τον ακολουθεί και να κάνει το ίδιο. Κανείς άλλος οδηγός δεν μπήκε να κάνει pit stop. Με την έξοδο από τα pit, ο Vettel ήταν 4ος και ο Raikkonen 13ος.

Φτάνοντας στον 15ο γύρο, ο Vettel μείωνε την διαφορά του από τους πρωτοπόρους, με τον Hamilton να μην έδειχνε ικανός να φτιάξει μια διαφορά ασφαλείας. Η διαφορά των δύο ήταν στα 11 δευτερόλεπτα. Ο Vettel εκμεταλλευόμενος στο έπακρο το DRS, αλλά και την παραπάνω δύναμη που είχε ο κινητήρας του, εξαιτίας του νέου τούρμπο που είχε φέρει η Ferrari σε αυτό τον αγώνα πίεζε με  την διαφορά ανάμεσα τους στον 210 γύρο να είχε πέσει κάτω από τα 8 δευτερόλεπτα, με τον Γερμανό οδηγό να ήταν ένα δευτερόλεπτο ταχύτερος από τον Βρετανό στους τελευταίους γύρους.

13407075_10154111945987936_7890339350005437421_n-696x464Ο Nico Rosberg είχε ανέβει αθόρυβα στην 6η θέση, μειώνοντας μάλιστα και την διαφορά του με τον 5ο Daniel Ricciardo. Εγκατάλειψη για τον Felipe Massa στον 38ο γύρο. Χωρίς καμία αλλαγή στην κατάταξη μέχρι και τον 55ο γύρο του αγώνα, με τον Vettel να είναι ταχύτερος του Hamilton και την διαφορά να πέφτει κάτω από τα 5 δευτερόλεπτα. Η διαφορά των δύο πρωτοπόρων, 3 γύρους πριν το τέλος, είχε σταθεροποιηθεί στα 6,8 δευτ., με τον Bottas να είναι άνετα στην τρίτη θέση και τον Verstappen στην 4η θέση, αλλά με τον Rosberg ένα δευτ. πίσω του.

13419203_10154111946062936_1544006021672399498_n-696x464Μπαίνοντας στον τελευταίο γύρο, ο Nico Rosberg στην προσπάθεια του να περάσει τον Max Verstappen, έχασε τον έλεγχο βγήκε εκτός πίστας χωρίς όμως να χάσει τελικά την 5η θέση. Η καρό σημαία έπεσε με τον Lewis Hamilton να κερδίζει, τον Vettel να παραμένει δεύτερος και τον Valtteri Bottas να ανεβαίνει ακόμα μία φορά στο βάθρο του Καναδικού GP.

Επόμενος αγώνας το Ευρωπαϊκό GP, το οποίο θα γίνει στο Αζερμπαϊτζάν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 17-19 Ιουνίου.