Κέρδισε το Ράλι Σαρδηνίας ο Thierry Neuville

O Thierry Neuville έγινε πριν από λίγο ο πέμπτος διαφορετικός νικητής σε πέντε γύρους του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι 2016, όταν κέρδισε το Ράλι Σαρδηνίας.

8963_neuville-crowd-2016_777_944x531

Ο Βέλγος οδηγός με την επιτυχία του αυτή εξόρισε τις μνήμες από το άσχημο ξεκίνημα της χρονιάς υποστηρίζοντας τη δεύτερη νίκη της καριέρας του σε ένα i20 της Hyundai.

SebOgier-Italy-2016_001_896x504Αν και είχαμε δυο φορές εναλλαγή της πρωτοπορίας ανάμεσα στους Sebastien Ogier και Jari – Matti Latvala με τα Volkswagen Polo R στις πρώτες τέσσερις ειδικές διαδρομές του αγώνα από την 5η ειδική που πέρασε μπροστά ο Neuville έδωσε μάχες άντεξε την πίεση και πήρε τη νίκη μπροστά από τον Φινλανδό Latvala που τερμάτισε δεύτερος +24.8sec μετά από τέσσερις ημέρες αγώνα στις χωμάτινες ειδικές διαδρομές με μπόλικο χαλίκι στο νησί της Μεσογείου.

8950_LATVALA-srad-banner-2016_999_944x531Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος και περσινός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Sébastien Ogier συμπλήρωσε την θέση στο βάθρο τερματίζοντας τρίτος. Με τη θέση του αυτή έχει που ήταν επιπλέον 1 λεπτό 13.0sec πίσω από το νικητή έχει αυξήσει το πλεονέκτημα του στην βαθμολογία του πρωταθλήματος παρά την υπέρβαση που έκανε σε μια φουρκέτα στην τελευταία ειδική διαδρομή.

8962_KevinAbbring-Italy-2016_001_944x531

Ο Γάλλος, Ogier κέρδισε την διαδρομή και εξασφάλισε τρεις επιπλέον βαθμούς για το πρωτάθλημα. Ο Ολλανδός Kevin Abbring πήρε δύο βαθμούς για τη δεύτερη θέση στην ειδική σε ένα i20, ενώ ο Latvala διεκδίκησε το τελικό βαθμό με την τρίτη θέση στην τελευταία ειδική

8991_Overall-Italy-2016_001_896x504

Παραμείνετε συνδεδεμένοι με την Newsautosport.com για περισσότερες ειδήσεις και εκτενέστερο ρεπορτάζ από τον αγώνα σε λίγο.