Ράλι Πολωνίας 2η μέρα: Λάθος Mikkelsen κοντά σε παρθενική νίκη o Tanak (Video)

Μπαίνοντας στην τελευταία μέρα του αγώνα, ο Εσθονός Ott Tanak έχει πλέον ένα άνετο προβάδισμα 21,3” μετά το λάθος τουMikkelsen με το Polo, ο οποίος ήταν ο μόνος που έδειχνε ότι μπορούσε να τον απειλήσει.

Οι καλοί χρόνοι στις ειδικές διαδρομές Stanczyki και Babki με τις οποίες ξεκίνησε το απογευματινό loop του Σαββάτου επέτρεψαν στον Mikkelsen να μειώσει την διαφορά από τα 18 στα 15 δευτερόλεπτα. Αλλά εκεί που φαινόταν ότι θα είχαμε μάχη για την πρώτη θέση την Κυριακή, ο Νορβηγός της Volkswagen το παράκανε σε μία διασταύρωση και έχασε 5” από τον Tanak. O Εσθονός πήρε ουσιαστικό και ψυχολογικό προβάδισμα κερδίζοντας την υπέρ – ειδική της Mikolajki Arena.

9131_MIKKELSEN-wood_poland-2016_592x333O Mikkelsen είναι απαισιόδοξος σχετικά με τις πιθανότητες νίκης, και όχι μόνο αυτό, αλλά κινδυνεύει από τον Paddon της Hyundai ο οποίος στο τελείωμα της ημέρας τον πλησίασε στα 6,5”.
Ο Thierry Neuville με το άλλο Hyundai i20 είναι στην 4η θέση, παρότι είχε κάποια προβλήματα με την επιλογή ταχυτήτων. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Sebastian Ogier δεν έχασε πολύ χρόνο εκκινώντας πρώτος, καθαρίζοντας τις ειδικές διαδρομές. Αλλά το μόνο στο οποίο μπορεί πλέον να ελπίζει είναι να πάρει πίσω την 5η θέση από τον Jari-Mati Latvala ο οποίος είναι 3,6” μπροστά του.

9079_StephaneLefebvre-Portugal-2016_001_896x504Ο Stephane Lefebvre έδειξε τον καλύτερο εαυτό του για να εντυπωσιάσει τα αφεντικά της Citroen ενόψει 2017, κερδίζοντας για πρώτη φορά μια Ε.Δ. στο Babki. Αυτή η επίδοση τον έφερε στην 7η θέση, 12” μπροστά από τον Craig Breen. Σε απόσταση που του επιτρέπει να έχει στο στόχαστρο του σήμερα τους Ogier και Latvala. Την 10άδα συμπληρώνουν τα δύο Ford Fiesta της M-Sport με τον 10ο Ostberg να πλησιάζει τον Camilli από τον οποίο θα προσπαθήσει να πάρει την 9η θέση την τελευταία μέρα του αγώνα.

Η σημερινή μέρα περιλαμβάνει 4 ειδικές διαδρομές από τις οποίες η τελευταία αποτελεί και την υπέρ-ειδική διαδρομή που προσφέρει και έξτρα βαθμούς στους τρεις πρώτους ταχύτερους οδηγούς.

9118_ThierryNeuville-Poland-2016_001_896x504