F1 Sebang: Θρίαμβος για Lewis Hamilton

Για τρίτη σερί σεζόν, ο Lewis Hamilton ανέβηκε στο βάθρο του αγώνα της Μαλαισίας στην πίστα της Sepang. Μόνο που αυτή τη φορά στο ψηλότερο σκαλοπάτι του καθώς όλα δούλεψαν άψογα στην W05. O Παγκόσμιος πρωταθλητής του 2008 εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο της δυνατότητες του μονοθεσίου του και σημείωσε την παρθενική του νίκη στην Μαλαισία.

F1-1Ήταν ένα ονειρικό αποτέλεσμα για την Mercedces AMG Petronas που στην έδρα του βασικού της σπόνσορα πανηγύρισε το 1-2 με τον Nico Rosberg να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, τερματίζοντας 17,3 δευτερόλεπτα πίσω από τον ομόσταβλό του. Όλα τα λεφτά για τον Γερμανό ήταν η εκκίνηση όπου κατάφερε να «κλέψει» τη δεύτερη θέση από τον Sebastian Vettel που συμπλήρωσε την τρίτη θέση στο πότιουμ.

F1-3Ήταν ένας αγώνας που και πάλι χαρακτηρίστηκε από τις βρόχινες συνθήκες, χωρίς όμως την ένταση που αυτές είχαν στη διάρκεια των κατατακτηρίων δοκιμών χθές.

Ο Βρετανός πιλότος, που εκκίνησε από την pole position τερμάτισε πρώτος με σχετική άνεση καθώς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και έκανε ένα τέλειο αγώνα πετυχαίνοντας και τον ταχύτερο γύρο. «Θα ήθελα να αφιερώσω αυτη τη νίκη στις οικογένειες των θυμάτων του χαμένου boeing», ήταν τα πρώτα λόγια του Hamilton. Ο Nico Rosberg τερμάτισε στη δεύτερη θέση και σε συνδιασμό με τη νίκη του στην Αυστραλία οδηγεί την κούρσα στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

F1-2Η Red Bull που όλοι βιάστηκαν να την ξεγράψουν με τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπισε κατά την διάρκεια της προετοιμασία απόδειξε ότι είναι η δεύτερη δύναμη αυτή τη στιγμή που είδε τον επί τέσσερα συναπτά έτη Παγκόσμιο Πρωταθλητή να τερματίζει τρίτος αποθεώνοντας στο τέλος την ομάδα του: «Σας ευχαριστώ παιδιά. Δεν είμαστε ακόμα εκεί που θέλουμε, αλλά θα φτάσουμε».

F1-5Στην ομάδα όμως δεν έλειψαν και τα λάθη καθώς ο άλλος πιλότος των πρωταθλητών, ο Daniel Ricciardo, εγκατέλειψε λόγω γκάφας των μηχανικών του. Ο Αυστραλός βρισκόταν στην 4η θέση μέχρι τη στιγμή που μπήκε στα pits για την 2η προγραμματισμένη αλλαγή ελαστικών του, στον 41ο γύρο. Οι μηχανικοί τον αποδεσμεύουν πρόωρα, χωρίς να έχει κουμπώσει καλά ο εμπρός αριστερά τροχός, με αποτέλεσμα το μονοθέσιό του να ακινητοποιηθεί στο pitlane. Μέχρι να επιστρέψει στην πίστα είχε χαθεί ένας γύρος, αλλά αυτό ήταν το λιγότερο. Μέσα σε 2 γύρους ο Ricciardo ξαναμπαίνει στα pits αυτή τη φορά για να αλλάξει την εμπρός αεροτομή η οποία έσπασε κατά το πέρασμα από τα κερμπς.

F1-7Και να ήταν μόνο αυτό. Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε από τους αγωνοδίκες που τον τιμώρησαν με ποινή 10″ stop/go στα pits για μη ασφαλή απελευθέρωση του μονοθεσίου από τους μηχανικούς της Red Bull, ενώ για τον ίδιο λόγο, θα υποχρεωθεί να ξεκινήσει τον αγώνα του Μπαχρέιν 10 θέσεις πίσω από τη θέση που θα πάρει στις κατατακτήριες δοκιμές!

Κάπως έτσι ο Αυστραλός είδε τις ελπίδες του για καλό αποτέλεσμα στη Μαλαισια να εκμηδενίζονται και να δέχονται σοβαρό πλήγμα για τον επόμενο αγώνα, στο Μπαχρέιν.

Σημειώστε ότι λίγο νωρίτερα, ο επικεφαλής της ομάδας, Christian Horner δήλωνε την τηλεόραση πως ο σένσορας μέτρησης ροής καυσίμου στην RB10 του Αυστραλού, είχε βγει “off”. Μιλάμε για το ίδιο εξάρτημα για το οποίο αποκλείστηκε από τον αγώνα της Μελβούρνης ο Ricciardo…

Όπως και στην Αυστραλία, έτσι και στη Sepang, o Fernando Alonso τερμάτισε στην 4η θέση χωρίς να μπορέσει να απειλήσει τους πρωτοπόρους ή να παλέψει για μια θέση στο βάθρο, που ήταν και ο στόχος του. Για να φτάσει, μάλιστα, στην 4η θέση χρειάστηκε να παλέψει στο τέλος με τον Nico Hulkenberg που βρισκόταν σε διαφορετική στρατηγική. Κατάφερε τελικά να τον περάσει τρεις γύρους πριν την πτώση της καρό σημαίας. Ο Nico Hulkenberg συμπλήρωσε την πρώτη πεντάδα, με τον Button να μένει στην 6η θέση. Πίσω του πλασαρίστηκαν οι Williams των Felipe Massa – Valtteri Bottas, αλλά το κλίμα στην ομάδα κάθε άλλο παρά ευχάριστο είναι καθώς στους τελευταίους γύρους ο Βραζιλιάνος δεν ακολούθησε την εντολή που του έδωσαν να αφήσει τον Φινλανδό, που είχε πιο “φρέσκα” λάστιχα και καλύτερο ρυθμό, να περάσει ώστε να παλέψει για την 6η θέση με τον Button.

F1 - GRAND PRIX OF MALAYSIA 2014Η ατάκα «Felipe, ο Valtteri είναι ταχύτερος από σένα», πρέπει να «άναψε» τα… λαμπάκια του Massa ξυπνώντας του μνήμες από την εποχή που αγωνιζόταν στη Ferrari και ως καλός «yesmen» έκανε ό,τι του έλεγαν.

«Έκανα το καλύτερο που μπορούσα. Πάλεψα μέχρι το τέλος και στόχος μου ήταν να συγκεντρώσω όσο περισσότερους βαθμούς γινόταν για την ομάδα και εμένα. Βρισκόμαστε μόλις στον δεύτερο αγώνα. Δεν είναι ότι βρισκόμασταν σε διαφορετικές στρατηγικές. Σταμάτησε λίγο μετά από μένα στα pits και τα λάστιχά του ήταν λίγο καλύτερα, αλλά όχι αρκετά για να περάσει εμένα και τον Jenson. Σέβομαι τη δουλειά μου και χρειάζεται να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο», δήλωσε ο Massa μετά το τέλος του αγώνα.

«Δεν θέλω να σχολιάσω… Πρέπει να μιλήσουμε με την ομάδα για τα μηνύματα που έδωσαν στον Felipe. Νομίζω ότι ήταν μια πραγματικά πολύ καλή ευκαιρία για μένα να περάσω τον Μπάτον. Πλησίαζα πολύ γρήγορα», ήταν το σχόλιο του Bottas που θυμίζουμε, ξεκίνησε τον αγώνα από την 18η θέση του γκριντ λόγω ποινής που δέχθηκε στις κατατακτήριες δοκιμές…

F1 Grand Prix of Malaysia - QualifyingΟ Kevin Magnussen μετά το εκπληκτικό του ντεμπούτο στο Albert Park, προσγειώθηκε απότομα στη Μαλαισία και στην 9η θέση. Μόλις στο 2ο γύρο ο Δανός είχε επαφή με τον Kimi Raikkonen με αποτέλεσμα να σπάσει η εμπρός αεροτομή της McLaren και να κλατάρει το πίσω λάστιχο της Ferrari. Οι αγωνοδίκες έκριναν ότι ο Magnussen προκάλεσε το ατύχημα και τον τιμώρησαν με ποινή 5″ stop and go στα pits, ενώ επιβαρύνθηκε και με 2 βαθμούς ποινής.

Όσο για τον «iceman», Κimi Raikkonen μετά από αυτό το περιστατικό δεν κατάφερε να μπει ποτέ στον αγώνα διεκδικώντας ένα καλό αποτέλεσμα. Στο τέλος μάλιστα είδε τον μέχρι πέρσι team-mate του, Romain Grosjean με την Lotus E22 να τον περνά για την 11η θέση…και αυτός τερμάτισε 12ος και έμεινε εκτός βαθμών.

Στη 10η θέση τερμάτισε ο Daniil Kvyat που για δεύτερο συνεχή αγώνα βαθμολογείται.

F1-6Αξίζει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά στην τελευταία διετία, εγκατέλειψαν τον αγώνα και οι δύο Sauber.

Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται χωρίς διακοπή το 3ήμερο 4-6 Απριλίου με τον αγώνα του Μπαχρέιν.