GP Bahrain: Ασταμάτητες οι Mercedes με πρωτιά για τον Hamilton

Η φετινή μάχη της Formula 1 αποτελεί έναν… μονόλογο της Mercedes μέχρι στιγμής. Οι δυο πιλότοι της ομάδας έκαναν και πάλι το “1-2”, αυτή την φορά στην πίστα Sakhir του Μπαχρέιν, που αποτελεί τον τρίτο σταθμό του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ο Hamilton ήταν ο νικητής με δεύτερο το Rosberg.

F1 Grand Prix of Bahrain - RaceΘεαματικό δεύτερο συνεχόμενο 1- 2 λοιπόν για τη γερμανική ομάδα της Mercedes-Benz, που για μια ακόμη φορά ήταν σε άλλο αγώνα, με τους πιλότους τις να δίνουν εκπληκτικές μάχες και με τον Lewis Hamilton να επικρατεί του Nico Rosberg στα σημεία. Οι δύο πιλότοι του γερμανικού αστεριού απομακρύνθηκαν από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό αμέσως μετά την εκκίνηση και επιδόθηκαν σε μεταξύ τους κόντρα, σχετικά με το ποιός θα κατακτήσει τη νίκη και τους βαθμούς της προσφέροντας απλόχερα θέαμα και τους επικεφαλής της Mercedes AMG Petronas να παρακολουθούν με αγωνία από το pitwall.

F1 Grand Prix of Bahrain - RaceΜέχρι τον 39ο γύρο η μεταξύ τους απόσταση ήταν περίπου εννέα δευτερόλεπτα, με την Mercedes W04 του Βρετανού να προηγείται. Σε εκείνο όμως το σημείο ο Maldonado εμβόλισε με τη Lotus του τη Sauber του Gutierrez και η είσοδος του αυτοκινήτου ασφαλείας μηδένισε τα όποια δεδομένα. Στη συνέχεια ο Rosberg επιτέθηκε στον Hamilton, ακολούθησαν ορισμένα πολύ θεαματικά στιγμιότυπα, όμως ο Lewis άντεξε την πίεση και αντίκρισε πρώτος την καρό σημαία (δεύτερη φετινή του νίκη), για να τον ακολουθήσει ο ομόσταυλός του, Nico Rosberg, με τους δυο να δίνουν επικό αγώνα μέχρι τέλους για την πρωτιά.

Ο Sergio Perez με McLaren κατέλαβε την τρίτη θέση και συμπλήρωσε το πόντιουμ των νικητών.

F1 Grand Prix of Bahrain - RaceΟ αγώνας

Η μάχη ήταν εκπληκτική από το ξεκίνημα, με τους πιλότους να κάνουν πολλά προσπεράσματα και τις ανακατατάξεις να είναι συνεχείς και μέχρι το τέλος να υπάρχουν ανατροπές και μεγάλη αγωνία για την τελική έκβαση.

Το καθοριστικό σημείο του αγώνα θα μπορούσε να είναι η εμφάνιση του αυτοκινήτου Ασφαλείας 15 γύρους πριν από το τέλος, λόγω ενός τρομακτικού ατυχήματος όταν ο Pastor Maldonado εμβόλισε τον Esteban Gutierrez.

Σε εκείνο το σημείο ο Hamilton που βρισκόταν μπροστά ήταν υποχρεωμένος να βάλει τη μεσαία γόμα ενώ ο Rosberg στη 2η θέση μπορούσε να βάλει τη μαλακή.

Χαρακτηριστική ήταν η στιγμή που ο Paddy Lowe πήρε το μικρόφωνο του ασυρμάτου και μίλησε σους οδηγούς του για τους 10 τελευταίους γύρους. «Eδώ Paddy. Έχουν μείνει 10 γύροι. Μπορούμε να διασφαλίσουμε ότι θα φέρουμε και τα δύο μονοθέσια στον τερματισμό;», ήταν το μήνυμα που έστειλε αρχικά στον Hamilton και εν συνεχεία στον Rosberg.

F1-51Το να προσπαθήσεις να τιθασεύσεις δύο «καθαρόαιμα» την ώρα μάλιστα που η αδρεναλίνη χτυπάει κόκκινο δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα. Το θέμα είναι ο τρόπος με τον οποίο οι δυο πιλότοι χειρίστηκαν την κατάσταση, καταφέρνοντας να χαρίσουν εκπληκτικές στιγμές στο φιλοθεάμον κοινό αποφεύγοντας παράλληλα τις… κακοτοπιές.

Ο Sergio Perez έκανε μια σπουδαία εμφάνιση με το μονοθέσιο της Force India και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, δίνοντας μεγάλες μάχες με τον Nico Hulkenberg, τον οποίο κράτησε πίσω του. Μάλιστα, ο Hulkenberg έπεσε στην 5η θέση, καθώς τέταρτος ήρθε ο πιλότος της Red Bull, Daniel Ricciardo εξασφαλίζοντας και τους πρώτους βαθμούς τους στο φετινό πρωτάθλημα, μετά τις τόσες περιπέτειες που πέρασε στους προηγούμενους αγώνες. Ο Αυστραλός πιλότος Daniel Ricciardo με αντεπίθεση διαρκείας και έχοντας ευνοηθεί από την είσοδο του safety car, έφερε την RB10 στην 4η θέση. Ο Αυστραλός, μάλιστα, ήταν και η αιτία να ακούσουμε τους ανθρώπους της Red Bull να λένε στον Sebastian Vettel να τον αφήσει να περάσει «Daniel is quicker than you». Αυτό συνέβη στον 16ο γύρο, σε ένα σημείο του αγώνα όπου ο Γερμανός τέσσερις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής αντιμετώπιζε πρόβλημα με το DRS.

F1-23Ο Sebastian Vettel, που αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, κατάφερε να τερματίσει τελικά έκτος, αφού άντεξε στην πίεση του άσκησε στους τελευταίους γύρους ο Felipe Massa, τον οποίο ακολούθησε ο Valteri Bottas.

Πίσω από τις Williams τερμάτισαν, επίσης σε σχηματισμό οι δύο Ferrari, που έκλεισαν τη βαθμολογούμενη 10άδα, με τα δύο κόκκινα μονοθέσια να κινούνται σε… ρηχά νερά απογοητεύοντας με την απόδοσή τους τους φίλους της ομάδας.

F1-41Πολύ άσχημα εξελίχθηκε ο αγώνας για τη McLaren, που είδε αμφότερους τους Jenson Button και Kevin Magnussen να εγκαταλείπουν λόγω μηχανικών προβλημάτων.

Ταχύτερος γύρος, από τον Nico Rosberg

Επόμενος αγώνας το τριήμερο 18-20 Απριλίου και πρόκειται για το Grand Prix που θα λάβει χώρα στην Κίνα.